PREDAVANJE G. IVANA ZVONIMIRA ČIČKA O HRVATSKOME JEZIKU
Autor: Administrator , 7. 4. 2015.
Mjesec hrvatskoga jezika traje od 21. veljače do 17. ožujka i obilježava se od 2014. godine na poticaj Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Spaja Međunarodni dan materinskoga jezika (21. veljače), koji je proglasio UNESCO 1999. godine, i Dane hrvatskoga jezika, koje je proglasio Hrvatski sabor 1997. godine i koji završavaju 17. ožujka, na dan objave Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga književnog jezika iz 1967. godine. Naša škola dostojno je obilježila Mjesec hrvatskoga jezika jer se intervju Antee, učenice 8.a razreda naše škole, s g. Ivanom Zvonimirom Čičkom (pod nazivom Teško narodu koji ima „poslušnu“ mladež) plasirao na Županijski susret Lidrano, a Ana, učenica 8.b razreda, na Županijskom natjecanju u poznavanju hrvatskoga jezika dijeli 3. mjesto i pozvana je na Državno natjecanje. 12. ožujka 2015. ugostili smo u našoj školi gospodina Ivana Zvonimira Čička, uglednog političara, novinara i borca za ljudska prava, predsjednika Hrvatskoga helsinškog odbora, kako bi učenicima osmih razreda održao predavanje o hrvatskome jeziku i borbi za njegovu opstojnost. Više o događaju pročitajte pod opširnije.
Na početku susreta profesorica Mirjana Miljković ukratko nas je upoznala s biografijom g. Ivana Zvonimira Čička. Saznali smo kako je zbog zadaće iz Hrvatskoga jezika (s temom Nad razastrtom kartom moje domovine) isključen 1966. godine iz gimnazije u Zagrebu zato što je svojom domovinom nazvao Hrvatsku, a ne Jugoslaviju. Studirajući filozofiju i književnost, g. Čičak uskoro postaje jedan od vodećih ljudi na Zagrebačkom sveučilištu te je 1970. izabran za prvoga studenta prorektora. Studentski pokret prerastao je u hrvatsko proljeće, brutalno ugušeno u prosincu 1971. godine, a g. Čičak osuđen na tri godine strogog zatvora u Lepoglavi, od toga devet mjeseci u samici. Poslije odsluženja zatvorske kazne i vojnoga roka zasniva obitelj i dobiva petero djece. Osnivač je i predsjednik prve nevladine organizacije za ljudska prava. Na njegov poticaj organizirano je potpisivanje peticije za raspisivanje prvih parlamentarnih izbora u Hrvatskoj.
Gospodin Ivan Zvonimir Čičak izvrstan je govornik, još kao student 1969. osvojio je prvu nagradu za govorništvo. Kao kolumnist objavljivao je u mnogim tiskovinama, a dobitnik je više prestižnih međunarodnih nagrada. 1998. godine dobiva nagradu Bruno Kreisky za zaštitu i promicanje ljudskih prava; tri godine ranije istu nagradu dobiva i Nelson Mandela.
Gospodin Ivan Zvonimir Čičak donio je iz svojeg arhiva vrijedne knjige kako bi učenicima što zornije pokazao razvoj hrvatskoga jezika. Tako smo vidjeli i prelistali pretisak Misala po zakonu rimskoga dvora iz 1483. godine, najstariju hrvatsku tiskanu knjigu, Pavlinski zbornik na kajkavskome te djela Filipa Grabovca na čakavskome narječju. Vidjeli smo i pretisak prvoga molitvenika u povijesti ljudskoga roda (s certifikatom) te pretisak Ptolomejeva atlasa.
Gospodin Čičak upozorio nas je kako globalizacija povezuje svijet, ali ljudima oduzima identitet, zato moramo učiti svoj materinski hrvatski jezik jer time čuvamo svoju nacionalnu samobitnost i kulturu. Prisjetio se svoje mladosti, vremena koje je prethodilo hrvatskom proljeću, donošenja Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskoga jezika 1967. godine, ulozi književnika Miroslava Krleže, Tomislava Ladana i Petra Šegedina. Saznali smo kako je Ksaver Šandor Gjalski njegov omiljeni pisac i kako se samo čitanjem brusi hrvatski jezični osjećaj. Njegujući pismenost, ulažemo u svoju budućnost. Kazivao nam je stihove Antuna Gustava Matoša i naglasio kako učenjem stihova razvijamo sigurnost i rječitost. Tu vještinu pokazala nam je i učenica Nina recitirajući Matoševu pjesmu Gospa Marija. Trebate biti znatiželjni, kreativni i marljivi, poručio je na kraju učenicima, koji su ga ispratili burnim pljeskom.