Blagdan svetog Nikole na satu makedonskog jezika

Autor: Administrator , 14. 12. 2018.

U subotu 8. prosinca učenici makedonskog jezika došli su na nastavu kao i svake subote, no u njihovom razredu u Osnovnoj školi Nikole Tesle u Prečkom dočekalo ih je pravo iznenađenje. Predstavnici Vijeća makedonske nacionalne manjine grada Zagreba došli su nam u posjet i darivali nas u čast blagdana svetog Nikole, sveca koji se štuje diljem Makedonije. Sveti Nikola je svetac zaštitnik potrebitih i siromašnih, putnika i pomoraca, a posebno djece koja se uvijek najviše raduju upravo ovom blagdanu.

Primili smo ih srdačno, a naša učiteljica Despina Belčovska Velinska izrazila im je dobrodošlicu u naše ime i zahvalila Vijeću na slatkim darovima. Osim slatkiša, pripremili su nam još jedno iznenađenje i svakom učeniku darovali knjige. U knjizi Te sakam do neboto i nazad (Volim te do neba i nazad) autorica Ana Bunteska ispjevala je divne stihove o ljubavi, životu, radosti, sreći i mnogim malim životnim situacijama, a sve su pjesme u knjizi predstavljene na oba jezika, hrvatskom i makedonskom. Pjesme su preveli učenici makedonskog jezika koji su nastavu makedonskog pohađali u I. zagrebačkoj gimnaziji.

Druga knjiga koju smo dobili na dar od Vijeća makedonske nacionalne manjine grada Zagreba nosi naslov Makedonske narodne priče. U njoj su prepričane mnoge bajke i priče makedonskog naroda koje već stotinama godina bake, djedovi, očevi i majke pripovijedaju djeci i tako ih uče dobrim i vrijednim stvarima u životu. Knjiga je posebno vrijedna jer je svaka priča ispričana na hrvatskom i makedonskom jeziku, pa čitajući knjigu možemo lakše naučiti nove riječi i izraze. Naslovi priča u zbirci su zaista bajkoviti: Vilinska nevjesta, Dijete koje nije znalo za strah, Kraljevna aždaja, Dva brata siročića i djedica Gospodin...

Željeli smo izraziti zahvalnost svojim gostima i podijeliti s njima radost iščekivanja Božića, pa smo im svi zajedno otpjevali makedonsku božićnu pjesmu o sreći i veselju kojima dočekujemo najveći obiteljski blagdan. Ovim veselim druženjem započeli smo najljepši mjesec u godini, kad se cijela obitelj okuplja u domu, oko blagdanskog stola, i u atmosferi radosnog iščekivanja blaguje i veseli se životu.

Učenici makedonskog jezika i učiteljica Despina žele vam sretne i blagoslovljene blagdane! Provedite ih u toplini doma i društvu najmilijih osoba, obitelji i prijatelja. Sretan vam Božić i sve najbolje u novoj 2019. godini!

Lea P., učenica