KVARTOVSKE VEZE (NISU BEZVEZE)

Autor: Administrator , 28. 6. 2021.

Ove školske godine završio je projekt koji je udruga Zeleni klik! provodila kroz dvije godine (od 1.3.2019. do 28.2.2021.) u suradnji s partnerskim organizacijama: Centrom za kulturu Trešnjevka, Osnovnom školom Prečko i Osnovnom školom Nikole Tesle u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje, a sufinancirao ga je Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Više o svemu pročitajte pod opširnije.

Uključivši u male volonterske akcije učenike obiju škola, započeli su mijenjanje uloge školskihvolontera u aktivno sudjelujuće građane u zajednici, koji su svojim aktivnostima pridonijeli dobrobitičitave zajednice i time dobili potvrdu da aktivni građani grade i mijenjaju svoju zajednicu da budeodrživija.

Kroz suradnju s mjesnom i samoupravom i lokalnim upravljačkim tijelima predstavili su aktivnosti volonterskih klubova, povećali doseg informiranja o važnosti održivog razvoja široj javnosti.

Osnovna škola Nikole Tesle je kroz ovaj projekt ostvarila:

• 1 educirana zaposlenica u dramsko-akcijskom modelu istraživanja
  • 2 zaposlenika škole educirana o primijenjenoj debati
  • 8 zaposlenika educiranih za mentora volontera
  • 83 učenika educirana o osnovama volonterstva
  • osnovan je školski volonterski klub pod nazivom „Teslini volonteri“
  • na sastancima volonterskog kluba sudjelovalo je ukupno 52 učenika
  • održana su ukupno 42 sastanaka volonterskog kluba
  • održano je ukupno 13 malih volonterskih akcija na razini razreda, škola i zajednice u kojima je sudjelovalo ukupno 253 učenika škole
  • 2 male volonterske akcije su bile napravljene zajedno s OŠ Prečko
  • 24 učenika dobilo potvrdu o edukaciji iz permakulture i održivog razvoja koja se odvijala kontinuirano tijekom trajanja projekta na sastancima volonterskog kluba
  • 10 učenika je pohađalo edukativne radionice recikliranja instrumenata „Glazbena (g)radionica“
  • napravljen je ‘vrt leptira’ u dvorištu škole
  • posađene su gredice začinskog bilja kod školske kuhinje
  • obnovljene su dvije gredice na južnom ulazu sa bobičastim voćem, mediteranskim biljkama i cvijećem te podržavajuća biljna zajednica oko jedne voćke s tradicionalnom ogradicom od pruća
  • posađeno je 5 stabala voćaka sklopu postojećeg školskog voćnjaka
  • postavljene su eko poruke na ogradu škole
  •  nabavljen je pametni ekran za potrebe projektnih aktivnosti, koji je postavljen u zbornicu škole

Izrađen je Priručnik ‘Kvartovske veze nisu bezveze – Kako učiniti pozitivnu promjenu u zajednici? Postani aktivist!’ koji prati aktivnosti projekta i oslikava ih kroz glavna poglavlja. Namjena je ovog priručnika da potakne na slične aktivnosti u drugim školama diljem Hrvatske te su primjerci tiskanog i digitalnog izdanja podijeljeni partnerima u projektu i poslani knjižnicama diljem Hrvatske, a dostupan je u digitalnom obliku na internetskim stranicama Zelenog klika!. Ovi navedeni rezultati pridonijeli su ostvarenju ciljeva projekta.

OŠ Nikole Tesle i voditeljice male grupe Teslinih volontera, učiteljice Romana Malešević i Anita Katarina Šutalo ovim putem se zahvaljuju na podučavanju, podršci i vrlo produktivnoj suradnji  koju su nam pružile koordinatorice udruge Zeleni klik Daša Filipčić i Nikolina Turčinović Dupor i vesele se budućoj suradnji i novim aktivnostima.

Sve aktivnosti i fotografije projekta kontinuirano su objavljivane na društvenim mrežama Zelenog klika!, a zahvala i pozdrav na videu  na poveznici.  https://youtu.be/FJYB-Ksx8pM