Ljetna škola makedonskog jezika u Ohridu

Učenici naše škole koji pohađaju nastavu Makedonskog jezika su zadnji tjedan sedmog mjeseca otišli na ljetni kamp u Ohridu, Makedoniji. Boravili su u Kongresnom centru u kojem se kamp održao. Za sudjelovanje i dobrodošlicu učenici su dobili poklone. Svaki dan smo imali dva sata nastave, jedan ujutro, a jedna poslijepodne. Prvi sat je bio sličan našem standardnom satu, učili smo o ljepotama Makedonije, a drugi se više fokusirao na ples i pjesme makedonske kulture. Izvan škole smo posjetili centar Ohrida, Sveti Naum, Sveti Jovan Kaneo, stari grad, grad Struga… Upoznali smo puno novih prijatelja koji su došli iz raznih zemalja i imali drugačije kulture, ali nas je povezivao makedonski jezik. Zajedno smo provodili vrijeme na plaži i igrali sportove kad bismo imali slobodno vrijeme. U kongresnom centru smo imali tri obroka: doručak, ručak i večeru. Sve je bilo pripremljeno na zdrav, domaći način u makedonskom stilu. Nakon sedam godina učenja makedonskog jezika zahvaljujemo se profesorici Despini Velinskoj koja nam je omogućila ovo putovanje, vidjeti, upoznati i doživjeti Makedoniju.

Nika Radaković i Jana Velinska

Njegovanje makedonskog jezika i kulture

U osnovnoj školi Nikole Tesle od 2005. godine održava se nastava Njegovanja makedonskog jezika i kulture po “modelu C”, po dva sata tjedno (subotom).Nastavu pohađaju učenici koji žele naučiti makedonski jezik i upoznati se s makedonskom kulturom i tradicijom.

U našoj školi makedonski jezik uči se  kao jezik manjina. Ove školske godine je bilo 17 učenika, od kojih sedam naših učenika, a 10 iz drugih škola u Zagrebu. U školskoj godini 2010/11 učenici koji pohađaju predmet makedonski jezik bili su jako vrijedni i zaslužili petice koje su dobili u svjedodžbu.

Tijekom cijele godine učenici grupe bili su vrlo aktivni;

Kočo Racin jedan je od utemeljitelja moderne makedonske poezije. Zbirka njegovih pjesama pod nazivom “Beli mugri” (“Bijela svitanja”) tiskana je 1939. godine u Samoboru. U tu čast, svake se godine održava  manifestacija “Racinov dan” u Samoboru. Ove godine, 27. studenog 2010. su i učenici koji uče makedonski jezik bili dio programa. Recitirali su pjesme makedonskih autora.

Tjedan kasnije, 5. prosinca 2010., su zajedno s učenicima diljem Hrvatske, koji također uče makedonski jezik, imali nastup u “Češkoj besedi” u Zagrebu na Dan Zajednice Makedonaca u RH.

U školi  se i ove godine održao Božićni sajam koji je imao humanitarni karakter. Mi smo također imali štand na kojem smo prodavali čestitke s makedonskim šarama i motivima koje smo sami izradili.  

Na satu makedonskog jezika se ne uči samo makedonski jezik, nego se uči i predstavlja i makedonska kultura i tradicija. Krajem godine, na satu smo izveli običaje za Badnjak i Božić, praznici koji su od posebnog značaja za Makedonce. U Makedoniji se kaže: “Pred Božik, zad Božik, kaj i da si – doma da si” (Prije Božića, poslije Božića, gdje god da si, doma da si”). Kako je to praznik na kojem se okuplja porodica, na satu su bili prisutni i roditelji i braća i sestre učenika s kojima smo podijelili kruh i tražili paričku (novčić).

Sastav Ezerki djeluje pod okriljem hrvatsko-makedonskog društva u Zagrebu, a njeguje tradicionalni makedonski glazbeni izričaj. Ezerki već 13 godina uspješno nastupa u državi i izvan njenih granica, surađujući s brojnim hrvatskim i inozemnim glazbenim imenima. Uz njih, nastupa i bend 7/8 (sedum osmini) koji, uz uobičajene instrumente, sviraju i neke autentične makedonske – tapan, kaval, daire.

Njihova voditeljica je gospođa Lena Đapić, koju smo krajem veljače ugostili.  Učenici su zajedno sa svojim roditeljima radili martinke, tipičan makedonski običaj kojim se pozdravlja dolazak proljeća, buđenje prirode  i dočekuju se ptice selice.  Za to imamo i video zapis ekipe HTV, koji je 26.veljače 2011. prikazan u emisiji “Prizma”.

Godine 1963. Skopje je pogodio katastrofalan zemljotres. Pomoć je stizala sa svih strana. Japanac Kenzo Tange je izradio urbanistički plan grada. Ove godine je grad Fukušimu pogodio cunami. Dirnuti tragedijom koja se dogodila, na svoj smo način odlučili pomoći Japanu: izradili smo ždralove, čitali tekstove o djevojčici Sadako Sasaki, napravili plakat s našim aktivnostima i poslali ga u veleposlanstvo Japana u RH. Ubrzo je stigao i  odgovor japanskog veleposlanika u Republici Hrvatskoj, pismo zahvale, gospodina Yoshija Tamure  koji u cijelosti možete pročitati na našim stranicama škole.

Na završnoj priredbi u školi “Pokaži što znaš” izveli smo dramski tekst “Prava vrijednost prstena” prema tekstu Jorgea Bucaya.

Pripadnost nacionalnoj manjini nije uvjet. Nastavu pohađaju i učenici koji nisu pripadnici makedonske manjine, ali koji žele naučiti makedonski jezik i upoznati se s makedonskom kulturom i tradicijom. Predmet Njegovanje makedonskog jezika i makedonske kulture je izborni predmet i učenici dobivaju ocjenu koja ulazi u prosjek.

Osim izučavanja  jezika, na satu radimo i rukotvorine od papira, konca, tkanine,  te izrađujemo ukrasne predmete tipične za makedonsku tradiciju.

Dođite i pridružite nam se.

Srdačno,

Tinka B. Krsteva,

Prof. makedonskog jezika

Učionica manjinski jezika na otvorenom

Dana 30. rujna 2023. godine u parku Zrinjevac u gradu Zagrebu po prvi put je održana manifestacija Učionice manjinskih jezika na otvorenom u organizaciji Koordinacije vijeća i predstavnika nacionalnih manjina Grada Zagreba te pod pokroviteljstvom gradonačelnika grada Zagreba Tomislava Tomaševića.

Cilj ove manifestacije bio je predstavljanje nastave manjinskih jezika i kulture po modelima B i C te mogućnost učenja osnovnih fraza na manjinskim jezicima. Svaka manjina izvela je svoj kratak kulturno-umjetnički program, a na njihovim štandovima izloženi su likovni radovi učenika i knjige na manjinskim jezicima. Moglo se naučiti ponešto ukrajinskog, poljskog, češkog, bosanskog, mađarskog, čak i hebrejskog jezika.

U programu su sudjelovali i učenici makedonskog jezika i kulture iz OŠ Nikole Tesle i OŠ Augusta Harambašića pod vodstvom njihove učiteljice Despine Velinske. Našu školu su predstavili učenici Martin Budna, Kijara Mijalkovska, Teodora Isakoski i Jana Dimoski koji su uz pratnju violine zapjevali Makedonsko djevojče i recitirali pjesmicu Daj mi – na ti. Njihov nastup je bio vrlo dojmljiv.

Cijela manifestacija protekla je u druženju djece i odraslih iz svih navedenih država u veselju i zabavi. Važno je napomenuti da su u manifestaciji uživali i slučajni prolaznici.

Bio je to predivan edukativan i uzbudljiv dan koji će djeca, ali i odrasli sigurno pamtiti.

Martin, 6.b

Skip to content