2018-10-12 12:12:00

OSMAŠI U VUKOVARU

Osmi razredi uputili su se na dvodnevnu terensku nastavu u grad Vukovar sa svojim razrednicama, profesoricom povijesti i pedagoginjom. 

Stigli smo oko 11 sati 2. listopada u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Zatim smo slušali predavanje na temu Domovinskog rata i Bitke za Vukovar. Prijavili smo se u hostel Dubrovnik te imali  slobodno vrijeme.

Ručali smo i krenuli u crkvu sv. Filipa i Jakova, gdje smo odgledali kratki dokumentarac i slušali o pokušaju uništenja te treće najduže crkve u Hrvatskoj. Vidjeli smo rupe koje su neprijatelji iskopali da bi u njih stavili eksploziv, kako bi se crkva u potpunosti sravnila sa zemljom, no Jacques Paul Klein, upravitelj UN-ove prijelazne uprave, spriječio je to svojom intervencijom.

Nakon crkve posjetili smo Muzej vučedolske kulture. Vučedolska je kultura  (III. tisućljeće pr. Kr.) nazvana po nalazištu Vučedolu na Dunavu kraj Vukovara.

                

Poslije večeri otišli smo u disko na  dunavskoj splavi.

Sljedeći dan krenuli smo u obilazak memorijalnih lokaliteta. Prvo smo posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, izgrađen u Borovu naselju na mjestu nekadašnje pošte, gdje je 1991. bilo zapovjedništvo tog dijela grada. Na zidovima su videoekrani s ratnim fotografijama i videosnimkama, a u sredini prostorije ispisana su imena poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade.

Zatim smo obišli Mjesto sjećanja - Vukovarsku bolnicu 1991. Kada smo ušli u bolnicu, pokazali su nam operacijski stol na kojemu su se za vrijeme rata obavljale operacije ranjenika. Također smo pogledali kratki dokumentarac. U podrumskim prostorima rekonstruiran je život nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom okupacije. Ondje se nalaze i pločice sa svakim datumom dok je trajao rat te što se događalo taj dan.

Poslije toga otišli smo u Spomen dom Ovčara, otvoren 20. studenoga 2006. u hangaru, gdje su prije 24 godine žrtve ratnog zločina provele svoje posljednje trenutke.

Posjetili smo i Masovnu grobnicu Ovčara, gdje je ubijeno i pokopano 200 ljudi, a 60-ak ih se još vodi kao nestale. Ovdje je ubijen i Siniša Glavašević, knjižničar, novinar i ratni izvjestitelj. Ovaj ratni zločin počinili su JNA i srpske paravojne postrojbe u noći s 20. na 21. studenog 1991. Ondje se nalazi i spomenik u obliku sivog obeliska s golubicom. Autor spomenika je Slavomir Drinković.

Posjetili smo i Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata u kojemu se nalazi najveća masovna grobnica u Europi nakon Drugoga svjetskog rata. Iz nje je ekshumirano 938 tijela te postavljeno isto toliko bijelih, mramornih križeva. U središtu groblja je 5. kolovoza 2000. postavljen spomenik od patinirane bronce  autorice  Đurđe Ostoje.

 

Na kraju smo obišli bivšu vojarnu 204. vukovarske brigade i pogledali izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu, uz stručno vodstvo i predavanje časnika.

          

Odslušali smo predavanje o ,,Školi mira'' i sudjelovali u kvizu znanja. Naša škola osvojila je  1. mjesto. Naučili smo puno o vrijednostima Domovinskog rata i značenju Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti današnje Republike Hrvatske.

Nakon kviza slijedio je povratak kući.

                                                                                      Luthien, 8.a


Osnovna škola Nikole Tesle Zagreb