DAN ZAJEDNICE MAKEDONACA U HRVTASKOJ

Autor: Administrator , 7. 11. 2016.

U nedjelju, 30. listopada ove godine Zajednica Makedonaca u Republici Hrvatskoj proslavila je svoj dan svečanom manifestacijom u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski, a u povodu jubilarne 25. obljetnice Zajednice. Na svečanosti je nastupilo nekoliko makedonskih kulturnih društava koja djeluju u sastavu Zajednice Makedonaca. Posebno smo ponosni što je ovu veselu i raspjevanu svečanost upotpunio nastup učenika naše škole koji uče makedonski jezik kao izborni predmet, a koji su s učenicima makedonskog jezika iz drugih hrvatskih gradova izveli dječju pjesmu „Za site deca“. Više o ovom događaju pročitajte pod opširnije.

U nedjelju, 30. listopada ove godine Zajednica Makedonaca u Republici Hrvatskoj proslavila je svoj dan svečanom manifestacijom u Koncertnoj dvorani Vatroslav Lisinski, a u povodu jubilarne 25. obljetnice Zajednice. Na svečanosti je nastupilo nekoliko makedonskih kulturnih društava koja djeluju u sastavu Zajednice Makedonaca: „Biljana“ iz Zadra, „Ilinden“ iz Rijeke, „Braća Miladinovci“ iz Osijeka, „Ohridski biser“ iz Zagreba, „Sv. Kiril i Metodij“ iz Pule i „Makedonija“ iz Splita, a posebno iznenađenje bila je ženska vokalna skupina Ezerki koja izvodi tradicionalnu makedonsku glazbu. Zajednica Makedonaca u Republici Hrvatskoj već 25 godina njeguje duhovno, tradicijsko, kulturno, folklorno, jezično i literarno naslijeđe svoje domovine.

Članovi kulturno-umjetničkih društava posjetitelje su iznenadili i razveselili izvedbom poznatih makedonskih pjesama, napjeva, plesova i instrumentalnih skladbi, a pogotovo šarolikim koloritom prekrasnih makedonskih ženskih i muških nošnji na kojima prevladava crvena boja i mnoštvo geometrijskih oblika. Makedonci imaju bogatu folklornu i etnografsku baštinu, a posebno se izdvaja makedonska glazba koja je u svijetu poznata po specifičnom sedmoosminskom ritmu. Neke od najljepših tradicionalnih makedonskih pjesama su „Bitola, moj roden kraj“, „Jovano Jovanke“, „Biljana platno beleše“, „Fato mori dušmanke“ i „Na srce mi leži mila mamo“. Mogli smo vidjeti i prekrasne makedonske stare instrumente, od kojih se posebno izdvajaju tapan (bubanj), zurla (puhačko glazbalo slično oboi), dajre (tamburin) i duduk (puhačko glazbalo slično klarinetu).

Posebno smo ponosni što je ovu veselu i raspjevanu svečanost upotpunio nastup učenika naše škole koji uče makedonski jezik kao izborni predmet, a koji su s učenicima makedonskog jezika iz drugih hrvatskih gradova izveli dječju pjesmu „Za site deca“. Ovu je pjesmu s učenicima uvježbala naša učiteljica Despina Belčovska Velinska koja nas s ljubavlju poučava svom materinskom jeziku koji kao i hrvatski jezik pripada južnoslavenskim jezicima. Učitelka Despina uči nas i makedonsku ćirilicu, službeno pismo u Makedoniji.

Još se jednom pokazalo da su Makedonci vedar i veseo narod koji se voli opustiti i razveseliti uz drage ljude, zapjevati i zaplesati uz omiljene melodije i njegovati vlastitu kulturnu baštinu i tradicijske vrijednosti. Na kraju su svi izvođači i posjetitelji zajedno zaplesali najpoznatiji makedonski narodni ples – oro – i zapjevali poznatu makedonsku pjesmu „Makedonsko devojče“. Bilo je to lijepo druženje koje će svima ostati u dugom sjećanju po lijepim pjesmama i dobrom raspoloženju.

Lea P., učenica makedonskog jezika OŠ Nikole Tesle

> Nastava  > Njegovanje makedonskog jezika i kulture