preskoči na sadržaj

Osnovna škola Nikole Tesle Zagreb

Vijesti

LJETNA ŠKOLA MAKEDONSKOG JEZIKA U MAKEDONIJI 2013.g.

Autor: Administrator , 6. 9. 2013.

Učenici Makedonskog jezika i ove su godine posjetili Makedoniju. O tome kako su se proveli pročitajte u izvješću voditeljica:

    Konačno je stigao taj dugo očekivani dan, odlazak u avanturu, u nepoznato. Zahvaljujući Vijeću makedonske nacionalne manjine grada Zagreba koja u suradnji s Agencijom za iseljeništvo Republike Makedonije organizira Ljetnu školu makedonskoga jezika, 3. 8. 2013., u smiraj dana, krenuli smo put Ohrida, grada koji ima oko 55 000 stanovnika i zbog svoje ljepote, važnosti i posebnosti od 1980. god. pod zaštitom je UNESCO-a kao spomenik kulture i spomenik prirode. Nalazi se na krajnjem jugozapadu Republike Makedonije i spominje se još u 3. st. pr.n. e.

... za nastavak kliknite opširnije...

 

U grupi je bilo četrnaestero djece uzrasta od 8 do17 godina.  Dvanaestero djece krenulo je s nama iz Zagreba, trinaesto dijete pridružilo nam se u Skopju, a četrnaesto u Ohridu.

 Umorni, ali sretni i puni iščekivanja i željni znanja i novih prijateljstava, u Ohrid smo stigli drugoga dana. Nakon smještaja u Hotelu Kongresni centar, upoznavanja s ostalim sudionicima i ručka, slijedio je kratak odmor od puta te prvi, uvodni sat nastave na makedonskome jeziku . Osim naše djece, sudionici Škole bila su i djeca iseljenih Makedonaca iz Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Austrije. To je bila prilika da se djeca upoznaju i druže, da usvajaju znanja o različitim kulturama, načinu života i jezicima. Tih je dana Ohrid, točnije Hotel Kongresni centar bio prožet duhom poštivanja različitosti, širenja prijateljstva i nadasve tolerancije. Kasnije smo saznali da je Ohrid najlogičniji izbor za takav projekt jer ga  s njegovih 365 crkava prati epitet najtolerantnijeg grada na svijetu.

 Nastava se održavala dva puta dnevno po dva sata. Učiteljice su bile izvorne govornice makedonskoga jezika i osim što su djeci prenosile znanja o makedonskome jeziku, poučavale su ih i o makedonskoj kulturi, povijesti te su u njima produbile ljubav prema svemu što ima predznak makedonsko. Nije nevažno spomenuti da su s djecom uspostavile i emotivne odnose što svjedoči o toplini i gostoljubivosti Makedonaca što smo svi na svakom koraku osjećali. Isto tako su se prema nama odnosili s osobitim poštovanjem što je dodatno pojačalo naš ushit i oduševljenje tom zemljom u kojoj su neki bili prvi put i uvijek će joj se htjeti vratiti. Svi smo se zaljubili u makedonsku staru narodnu pjesmu Makedonsko devojče i mnogi su je skinuli kao ringtone na  svom mobitelu, da ih podsjeća na nezaboravne dane u Ohridu.

No nismo samo učili. Vijeće i Agencija su se pobrinuli da nam pokažu ponešto u Ohridu. Kažemo "ponešto" jer je Odrid toliko bogat i poseban da je u tjedan dana jednostavno bilo nemoguće vidjeti sve, a  ovo što smo vidjeli duboko nam se urezalo u pamćenje.

U pratnji turističkog vodiča prvo smo posjetili Muzej na vodi u Uvali kostiju koji se nalazi 13 km od Ohrida i u neposrednoj je blizini NP Galičica. To je rekonstruirano naselje sojenica gdje je prikazan način života iz 1200 g. pr. n. e. Dalje nas je put vodio u Samuelovu tvrđavu u Ohridu koja je izgrađena u 9. st. za vrijeme cara Samuela i predstavljala je ozbiljnu prepreku bizantskome carstvu. S tvrđave puca pogled na cijeli Ohrid i velik dio Ohridskog jezera, a na najvišoj kuli ponosno vijori makedonska zastava. Posjetili smo i crkvu svetog Klimenta Pantelejmona koja je replika stare crkve koju je podigao sveti Kliment Ohridski 863.g. i u njoj je pokopan 916.g. Izgradnja crkve i osnivanje samostana pripisuje se svetom Klimentu Ohridskom, učeniku Ćirila i Metoda koji je u manastiru poučavao prve monahe glagoljicu da njome napišu prvu Bibliju na staroslavenskome jeziku i taj se manastir smatra prvim slavenskim sveučilištem. Oduševili smo se i Antičkim teatrom koji datira iz helenističkog razdoblja, izgrađen je oko 200. g. pr. n. e. Nakon rimskog osvajanja grada pretvoren je u arenu za borbe gladijatora.

Već se spustila noć i gradom su se stidljivo i polagano palile ulične lampe no naš izlet još nije završio, još nije bilo vrijeme za povratak u hotel. Kao šlag na vrhu torte, pozvani smo u jednu ohridsku obitelj na dječji rođendan. Naime, naš najmlađi član slavio je svoj 8. rođendan i njegova obitelj koja tamo ljetuje priredila nam je domjenak i zabavu za pamćenje. Tako smo proveli večer u ugodnom i opuštenom ambijentu i još jednom bili svjedoci makedonske gostoljubivosti. U hotel smo stigli oko ponoći i puni dojmova i iščekivanja novog dana utonuli u san sretni i zahvalni za sve što spoznajemo.

 Velik dio slobodnog vremena proveli smo plivajući u Ohridskom jezeru. Jezero je jako staro, nastalo je u davnoj prošlosti, još prije ledenog doba. U njemu živi oko 200 endemskih vrsta biljaka i životinja od kojih su neke stare do 30000 g. i odavno su izumrle u ostalim dijelovima svijeta. Površina jezera je  358 km 2, a najveća dubina 289 m. Svi znamo plivati tako da nije bilo problema zbog dubine. Sliv jezera ima 40 rijeka. Osim uživanja u blagodatima slatke vode, igrali smo nogomet, košarku, razne društvene igre i malo odmarali za što nismo imali previše vremena jer smo puno toga željeli vidjeti i iskusiti.

Naravno da smo odlazili i u grad u kupovinu ne bi li svoje bližnje razveselili izvornim ohridskim suvenirom i tako im prenijeli bar djelić atmosfere u kojoj smo boravili i kakvu smo stvorili u tih sedam dana. Tako smo kupili izvorne Ohridske bisere čija je tajna izrade jedna od najčuvanijih tajni na svijetu koju znaju samo dvije ohridske obitelji. Ona se temelji na sedefu školjke Bisernice od koje nastaje osnovna boja Ohridskog bisera koja se potom premazuje jedinstvenom emulzijom koja nastaje od ribe Plašice koja je endemska ribica iz Ohridskog jezera.

U znak zahvalnosti i sjećanja napravili  smo plakat koji su djeca predala predstavnici Agencije za iseljeništvo Biljani Kostovoj na zadnjem satu nakon podjele diploma.

Škola je završila 10.8. plesom za djecu i sudionike.

Nakon ručka u hotelu, 11.8. smo oko 13 sati krenuli natrag za Zagreb.

Putovalo nas je šesnaestero , s našim malim osmogodišnjim slavljenikom teška smo se srca rastali jer je ostao s obitelji u Ohridu.

Djeci smo kupile peciva i vodu za put. U Zagreb smo, nakon duga putovanja,  stigli 12.8. oko 7,30. Svu djecu smo umornu, ali prepunu utisaka predali u ruke roditeljima.

U Ohridu je bilo nadasve zabavno, ali i osobito odgovorno brinuti o četrnaestero djece. No nismo dozvolile da nam razmišljanje o mogućim problemima pokvari daživljaj. Posebno smo se trudile stvoriti ugodno ozračje u kojem će svi uživati. To nam je i uspjelo na što smo osobito ponosne.

U iščekivanju sljedećeg projekta i daljnje suradnje završavamo ovo izvješće i srdačno vas pozdravljamo.

 

              Pedagoške pratiteljice: Željka Cvetkovski, odgojiteljica

                                                   Lidija Jadrešić, učiteljica RN

                                                   Jasminka Možgon Jarić, prof. hrv. j.








Tražilica


Napredno pretraživanje
Traži
 
 

   

    ŠKOLSKI PROJEKTI

   

 

 

 

  

  

  

    NATJECANJE DABAR

  
          VJEŽBAONICA

       

   INTERAKTIVNI DABAR

        

        

         HIMNA ŠKOLE

Video spot HIMNA ŠKOLE

Priloženi dokumenti:
HIMNA OS NIKOLE TESLE.wav

 
ŠKOLSKA LIJEČNICA

 

DOM ZDRAVLJA ŠPANSKO

dr.med. Daniela Franulić

Marko Stanić, med.tehničar

Matije Ilirika Vlačića 2

Kontakt: 01/38 95 240

parni datumi- POSLIJEPODNE

neparni datumi- PRIJEPODNE

e-mail: marko.stanic@stampar.hr

 
Jelovnik
 
Raspored zvona

    

1. sat 8:00- 8:45

2. sat 8:50- 9:35

3. sat 9:45- 10:30

4. sat 10:40- 11:25

5. sat 11:30- 12:15

6. sat 12:20- 13:05

7. sat 13:15- 14:00

1. sat 14:10- 14:55

2. sat 15:00- 15:45

3. sat 15:50- 16:35

4. sat 16:40- 17:25

5. sat 17:30- 18:15

6. sat 18:20- 19:05

 
 > Nastava  > Njegovanje makedonskog jezika i kulture
CMS za škole logo
Osnovna škola Nikole Tesle Zagreb / Matetićeva 67, HR-10000 Zagreb / os-ntesle-zg.skole.hr / ured@os-ntesle-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju