> Nastava  > KUD škole

KNJIŽEVNI SUSRET S BORNOM LULIĆEM, AUTOROM KNJIGE "POVRATAK VITEZOVA"

Autor: Administrator , 12. 11. 2014.

U ponedjeljak 27. listopada učenici osmih razreda sa svojom profesoricom Mirjanom Miljković sudjelovali su na književnom susretu s autorom Bornom Lulićem. Impresivne dojmove učenika i detalje o događaju pročitajte pod opširnije.

Susret me se veoma dojmio, kao i sama knjiga koju bih preporučila svima, a govori o obnovi viteških vrijednosti i ideala.

U ponedjeljak 27. listopada učenici osmih razreda sa svojom profesoricom Mirjanom Miljković došli su Gradsku knjižnicu Prečko i podijelili se u tri skupine.

Na početku susreta dobili smo zadatak nabrojiti što više viteških osobina. Među osobinama bile su: hrabrost, pravednost, dobrota, poštenje, plemenitost, požrtvovnost, odlučnost, nesebičnost, iskrenost, pristojnost, istinitoljubivost, a pogotovo samopouzdanje. Sve su to osobine koje su odlikovale pravog viteza. Naglasila bih jednu od nabrojanih osobina, a to je samopouzdanje. Ono je najvažnije, temelj je svih ostalih osobina koje se na njega nadograđuju. Primjerice, bez samopouzdanja teško ćemo moći donijeti ispravnu i dobru odluku. Zato smo tijekom razgovora s književnikom Bornom Lulićem zaključili da samopouzdanje trebamo razvijati kao i sve ostale spomenute osobine.

Tijekom književnog susreta dobili smo korisne i provjerene savjete jer je Borna Lulić  bio profesor filozofije, logike i etike na nekoliko zagrebačkih gimnazija, a trenutno radi u Brilliant akademiji koja se bavi razvojem potencijala mladih. Oni koji su pročitali roman dobili su i primjere u kojima su se mogli prepoznati. Te savjete u romanu davao je Merlin, mentor Arturu i Marijeti. Oni su, kao i mi, prolazili kroz odrastanje, imali želje i snove, strahove, svakodnevna uzbuđenja i brige, ali i tipične mladenačke nade koje su nama svima jako dobro poznate. Merlin je bio osoba koja im je pomagala, poučavala ih i davala im savjete, kao što to rade naši pomagači (prijatelji, roditelji i dr.) koji su nam u nevolji poslani od Boga.

Nakon komunikativnih dijelova radionice prebacili smo se na kreativni dio, pantomime. Zadatak je bio odglumiti jednu od tih osobina. Tu smo mogli osvojiti najviše bodova. Ako se dobro odglumi, dobije se bod, a grupa koja pogodi osobinu, također dobije  bod. Poprilično jednostavno, na taj način uključili su se i oni koji nisu pročitali knjigu. Nažalost, moja grupa Zmajići bila je u zaostatku dva boda. Sudjelujući u ovom dijelu susreta, shvatila sam kako on može biti izuzetno zanimljiv i poučan, a da se ne svede na dosadno predavanje koje se brzo zaboravi. Primijetila sam da su i ostali učenici bili oduševljeni takvim autorovim pristupom.

Na kraju susreta, posljednji i ujedno najnapetiji zadatak, odvijao se pod motom: „Današnjem vitezu, ako želi osvojiti princezu, mnogo je važnije znati vrtjeti se na plesnom podiju nego vitlati mačem''. Zadatak će presuditi o pobjedniku. Svaka skupina trebala je odabrati svoj plesni par. Nažalost, svi su se prisutni dečki  sramili, pa su na kraju tri para cura zajedno plesala. Svi su parovi odlično plesali, stoga su svi dobili po jedan bod. Zbrajanjem svih bodova pobijedila  je grupa Maja Zmaja ispred mojih Zmajića i trećeplasiranih Bojlera. Za nagradu su pobjednici od autora dobili veliku čokoladu  koju su velikodušno podijelili sa svim sudionicima književnog susreta.   Sada se već počinjemo međusobno ophoditi kao pravi ''vitezovi'' i ''vitezice''.

Nevena, 8.a

Učenički dojmovi:

Radionice su mi se jako svidjele. Autor je vrlo simpatičan i naučio nas je mnogim stvarima bitnim za život. Nadam se da ću se zauvijek sjećati njegovih riječi jer mi mogu pomoći u nedoumicama i  problemima odrastanja.

Antea, 8.a

Zabavno je bilo pitati književnika o njegovu privatnom životu na koja je on vrlo rado odgovarao.

Lara, 8.a

Susret s književnikom Bornom Lulićem  svidio mi se jer se autor ponašao više kao prijatelj nego netko koga smo prvi put vidjeli.

Luka, 8.a

Susret s književnikom Bornom Lulućem za mene je bio vrlo zanimljiv jer smo radili u skupinama, pa se susret nije sveo samo na dijalog između učenika i pisca. Autor nas je naučio da u životu moramo imati srčano srce, koncentriran um i snažne ruke te moramo vjerovati u sebe.

Ana, 8.b

Svidjelo mi se što je druženje bilo organizirano kao niz igara: pisali smo o viteškim osobinama, tj. vrlinama, igrali  igre koncentracije, spretnosti i ravnoteže te plesali. Zbog svega doživljenog i pobjede našeg tima Maje Zmaje ovaj susret ostat će mi u lijepom sjećanju.

Mirta, 8.b

Na književnom susretu najviše mi se svidjela piščeva volja i želja da pomogne djeci kako bi bila sigurnija u sebe i nadvladala svoje najveće strahove, baš poput srednjovjekovnih vitezova.

Anamarija, 8.b

Susret mi se veoma svidio zato što je pisac bio zanimljiv i uspio kroz igru i zabavu dočarati knjigu i onima koji ju nisu  pročitali.

Lara, 8.c

Književnik  nas je naučio da trebamo imati plemenito srce, pametnu glavu i spretne ruke!

Nina, 8.c

Svidjelo mi se kako je pisac energičan i vrlo simpatičan i što je s nama podijelio iskustva iz svoga života.

Marko, 8.c

Najviše mi se svidjelo kad je književnik rekao da se ne moramo bojati i da trebamo biti hrabri.

Dominik, 8.c

> Nastava  > KUD škole