Posjet učenika OŠ Matije Gupca nastavi makedonskog jezika u OŠ Nikole Tesle

Autor: Administrator , 3. 6. 2018.

Učenici izbornog predmeta makedonskog jezika i učiteljica Despina Belčovska Velinska uvijek su sretni kad mogu ugostiti učenike drugih škola koje zanima kako izgleda nastava makedonskog jezika i koji žele naučiti nešto o makedonskom jeziku i kulturi.

Tako su nas u petak 11. svibnja 2018. posjetili učenici Osnovne škole Matije Gupca sa zagrebačke Knežije, koji su u sklopu izbornog predmeta Građanski odgoj željeli doznati nešto više o Makedoncima koji žive u Republici Hrvatskoj i jednoj od nekoliko nacionalnih manjina koje svojim kulturnim naslijeđem, jezikom i običajima obogaćuju našu zemlju.

Na satu građanskog odgoja učenici uče o važnosti odnosa s drugim narodima i upoznaju druge kulture, što je jedan od preduvjeta da se bolje upozna i voli vlastita domovina. Makedonski narod oduvijek je njegovao prijateljske odnose s našom zemljom, u kojoj također živi mnogo makedonskih obitelji koje su svoj dom pronašle upravo u Hrvatskoj.

Učenicima škole Matije Gupca pokazali smo što učimo na satu makedonskog jezika, upoznali ih s nekim zanimljivostima tog bogatog slavenskog jezika i pokazali im fotografije Makedonije, kako bismo im približili kulturu ove zemlje koja ne graniči s Republikom Hrvatskom, ali nije ni jako udaljena. Zabavili smo se učeći naše goste da napišu svoja imena na pismu kojim se piše u Makedoniji – makedonskom ćirilicom. Nekoliko naših učenika recitiralo je pjesme na makedonskom jeziku, pokazavši koliko je melodiozan, ali i sličan hrvatskom jeziku.

Kako bismo se još dugo sjećali ovog posjeta učenika iz još jednog trešnjevačkog kvarta – Knežija i Prečko dio su zagrebačke Trešnjevke – slikali smo se svi zajedno i tako sklopili trajno prijateljstvo sa školom Matije Gupca. Želimo zahvaliti i učenicima i njihovoj profesorici Ljerki Bušić Rihtarec na divnom druženju koje ćemo još dugo pamtiti. Hvala vam!

Lea, učenica